Každý má nejaké starosti. Tie tvoje nie sú pre teba o nič menej významné, o nič menej skutočné, o nič menej stresujúcejšie, než ako sa zdajú tie ich pre nich. Všetko je relatívne. Neznižuj význam tvojich skúseností a tvojho života len preto, že sa ti zdá, že niekto iný sa má horšie ako ty. Tvoje starosti sú skutočné. A je v poriadku o nich hovoriť a dostať podporu. 

Áno, áno, áno! Pod tento úryvok z knižky Simple Soulful Sacred od Megan Dalla-Camina sa s radosťou podpisujem.

Niekedy prežívame náročné chvíle. A nechceme pôsobiť ako večný sťažovačky. A tak mlčíme. 
Možno sa dokonca porovnávame. A myslíme si… moje problémy sú malé v porovnaní s problémami týchto ľudí. Kto som ja, aby som sa sťažovala? 

Zažili ste to niekedy? 

Ja áno. 

Máš právo sa necítiť OK

Myslela som si, že nemám nárok sa sťažovať. Že nemám právo hovoriť o mojej vnútornej bolesti, ktorú som prežívala s pravidelnou nepravidelnosťou po narodení dcérky. 

Nemám právo sa cítiť nešťastná. Nemám právo sa cítiť frustrovaná. Mala by som sa cítiť šťastná a spokojná, pretože mám všetko. Milujúceho manžela, ktorý mi pomáha, rodinu, ktorá mi pomáha, zázemie, domov, hojnosť, nežijem v nedostatku. Mám všetko.“ 

Moje ťažkosti, moje pocity mi prišli neoprávnené. A tak som bola ticho. A dokonca som sa ešte viac v duchu trestala za to, že sa necítim šťastná a spokojná. Cítila som sa ako nevďačnica. Cítila som vinu a hanbu, za to, že sa cítim tak… „nepatrične“. 

Nie si v tom sama

Keby som o tom hovorila, možno by som zistila, že nie som sama. Keby som sa nehanbila za to, že nie som taká šťastná, ako by som mala byť, keby som si pripustila, že je v poriadku sa necítiť stále happy, keby som sa nesnažila byť dokonalá (pretože k dokonalému životu patrí optimistické naladenie, aspoň to som si kedysi myslela…), tak by som možno pocítila úľavu. 

A tak o tom hovorím teraz. Aby všetky mamy vedeli, že je OK necítiť sa OK. A dokonca je potrebné o tom hovoriť. A je nesmierne dôležité požiadať o pomoc, podporu, ak cítim, že ju potrebujem. Alebo aspoň o sucitné rameno, o ktoré sa môžem oprieť a vyrozprávať. Bez strachu, že ma odsúdia alebo mi povedia, že nemám právo sa takto cítiť. 

Lebo mám. 

Každá z nás má právo sa cítiť hocijako. Máš právo cítiť celú škálu pocitov. Môžeš sa posťažovať. Nemusíš si materstvo nonstop užívať. Môžeš sa sa v tom všetkom strácať. A určite môžeš požiadať o pomoc. 

Tvoje starosti sú skutočné a sú oprávnené.  

Necítiš sa OK?
Cítiš občas smútok, melanchóliu, frustárciu alebo akékoľvek iné „neželané“ pocity?
Podeľ sa o ne!
Zapoj sa do prieskumu k mojej pripravovanej knihe „Odvrátená strana materstva“. 

Chcela by som, aby sme sa my mamy nebáli hovoriť aj o tých „nepríjemných pocitoch“, ktoré prináša materstvo. Pretože je to v poriadku. Pretože sa tak v určitých momentoch cíti každá z nás. A pretože je dôležité o tom hovoriť.

Prečítaj si viac o knihe tu.