Kniha Odvrátená strana materstva

Materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou. 

Samozrejme, byť mamou JE nádherná a obohacujúca skúsenosť. O tom bolo popísaných nesmierne množstvo kníh, blogov a stránok. Nikde sa však otvorene a do hĺbky nepíše o tom, aké je materstvo náročné, a že so sebou prináša aj temnú stránku. Mám pocit, že je akoby ututlávaná… A ak aj niekto prizná, že materstvo prináša aj náročné chvíle, hneď vzápätí dodá, „ale milujem moje deti, sú mi veľkými učiteľmi, materstvo ma obohacuje…“ Čo je samozrejme pravda. Ale iba tým upriamujeme pozornosť na to krásne, akoby na to nepríjemné nebol v našom svete žiaden priestor.

Vnímam, že nepríjemná stránka materstva je niečo, o čom sa nielen nepíše, ale ani sa o tom nehovorí. Zrejme je to spoločnosťou, dobou, v ktorej žijeme. Sústreďujeme sa len na to pozitívne. Všetko musí byť krásne, ružové a slniečkové. Neuznávame negatívne alebo nepríjemné emócie a skúsenosti. 

Ale bez tieňa nemôže byť svetlo. Materstvo nie je LEN krásne.
Je AJ krásne. A je AJ nesmierne náročné. Vyplavuje na povrch naše vnútorné tiene a ťažké emócie. 


Temná stránka je prirodzenou súčasťou materstva


Nikto nám nepovie, že toto všetko je súčasť materstva. A preto, keď tieto pocity a skúsenosti prežívame, máme pocit, že zlyhávame. Že nerobíme dosť, že niekde robíme chybu, pretože materstvo by predsa malo byť nádherná, naplňujúca skúsenosť, plná radosti, smiechu a lásky. A preto, keď niekedy prežívame pravý opak (ja to nazývam temnota), tak máme pocity viny a hanby. Nikto okolo sa takto predsa necíti? Nie? Pretože sa o tom nehovorí. Nepíše. Častokrát sa s tým nepríjemným, čo prežívame, nedokážeme zdôveriť ani najbližšej kamarátke, ani nášmu partnerovi. Pretože máme pocit zlyhania. Bojíme sa nepochopenia a odsúdenia.

A preto mlčíme a začarovaný kruh sa uzatvára. Upriamujeme našu pozornosť len na to pozitívne. A tak to nepríjemné upadá ešte hlbšie do tieňa. 


Vzniká kniha Odvrátená strana materstva

Materstvo nie je iba krásne alebo iba náročné. Je oboje. A tak to má byť. Aj temnota, aj nepríjemné zážitky a ťažké emócie, ťaživé myšlienky a pocity, to všetko je súčasťou materstva a života. 

A tak som sa rozhodla napísať knihu. O odvrátenej stránke materstva. Lebo si myslím, že to naša spoločnosť potrebuje. Tým, že o nej budem písať, tak na ňu posvietim, vynesiem ju na svetlo. Keď ju už nebudeme viac skrývať a hanbiť sa za ňu, uľaví sa nám. Pocitov viny, hanby a zlyhania sa zbavíme jedine tak, že si uvedomíme, že nie je iba chyba v nás, že nezlyhávame, ale že toto všetko je prirodzenou súčasťou materstva. A procesu premeny v mamu.


Zapoj sa do prieskumu ku knihe

Som presvedčená o tom, že nepríjemné pocity a myšlienky sa objavujú u každej mamy. U niektorej viac, u niektorej menej. A keďže žijeme v dobe, ktorá vyžaduje dôkazy, rozhodla som sa uskutočniť hĺbkový prieskum do duše mám, ktorý bude súčasťou mojej knihy o odvrátenej strane materstva.

Keď odvrátená stránka materstva nebude viac tajnou a potláčanou, keď budeme vidieť, že je súčasťou života každej mamy, v menšej alebo väčšej miere, tak sa s ňou budeme vedieť lepšie vysporiadať. Nebudeme ju odmietať, ale prijmeme ju ako súčasť. Budeme môcť zdieľať skúsenosti a inšpirovať sa navzájom tým, čo nám pomáha, aby sme tieto nepríjemné chvíle dokázali ľahšie prežiť.

Aj ty sa môžeš zapojiť do prieskumu a prispieť tak svojím príbehom do mozajky života mamy. Aby odvrátená stránka materstva neola viac tabu, niečím, za čo sa máme hanbiť. Aby všetky mamy vedeli, že je v poriadku, keď sa necítime v poriadku 🙂


Odkaz pre Teba

Milá mama, chcem ti povedať, že nie si jediná, kto sa takto cíti! Nie si jedná, kto má pocity, že zlyháva, pocity viny, hanby, strachu, nedostatočnosti. Nie si jediná, ktorá má pocit, že to nezvláda, že si materstvo neužíva tak, ako by mala. Nie si jedná, kto prežíva nepríjemné emócie a ťažké situácie. Prežíva to každá z nás. 

Podeľ sa o svoje skúsenosti s temnotou v materstve. Zapoj sa aj ty do prieskumu a buď súčasťou zmeny! Už teraz som ti nesmierne vďačná za tvoju otvorenosť a odvahu.

Teším sa na TVOJU SPOVEĎ!


S láskou, 

Jana Boor

Ak sa chceš zapojiť do anonymného prieskumu ku knihe „Odvrátená strana materstva“, môžeš tak urobiť kliknutím na odkaz nižšie. Budeš presmerovaná na Google formulár.