Vonku sa zjesenieva a rok sa pomaly chýli ku koncu. Tak, ako spomaľuje príroda, spomaľujem aj ja.

Spomalenie je moja obrovská téma. Celý svoj život som sa pýšila tým, že som akčná, aktívna a výkonná. Všetko som robila rýchlo a efektívne. Až materstvo ma donútilo spomaliť. Nie tým príjemným spôsobom. Skôr naopak. Cítila som sa frustrovaná, pretože som mala pocit, že toho robím málo a nemôžem robiť viac a rýchlejšie. Život s bábätkom ma donútil zvoľniť tempo. Hnevalo ma to. Cesta do mesta s kočíkom mi trvala dlhšie, než som bola zvyknutá. Prichystať sa von – nekonečná séria úkonov. Byť len tak s mojou dcérkou? Priznám sa, najskôr som si to vôbec nedokázala vychutnávať. Mala som pocit, že strácam čas. Že ho nevyužívam efektívne! Že len tak sedím a „nič nerobím“. Takáto zbytočná mi prišla celá materská dovolenka. A ja som sa snažila dokázať druhým, ale najmä sama sebe, čo všetko sa na materskej zvládnuť. Stále som sa za niečím naháňala a nedokázala som to nájsť. 

Odvtedy sa veľa zmenilo. 

Teraz som druhýkrát na materskej. A aj keď toho stíham naozaj veľa – neženiem sa za tým. Dovoľujem si odpočívať, keď to potrebujem. Dokážem byť viac prítomná pre moje deti. Pomalá prechádzka mi nepríde ako strata času. Nenaháňam sa a najmä nikomu nič nedokazujem. 

Uvedomila som si totižto, že moja hodnota nepochádza z toho, aká som činorodá, koľko toho stihnem. Moja hodnota nespočíva v zaneprázdnenosti. 

Navyše som zistila , že keď spomalím, oveľa viac si vychutnávam viac prítomný okamih a prežívam ho plnohodnotnejšie. 

Spomalenie nerovná sa lenivosť. Nie je to hriech, je to nevyhnutnosť. Je to cesta k plnohodnotnému životu, ktorý si vychutnávame naplno.

Spomalenie neznamená, že budem odteraz všetko robiť pomaly, že nebudem schopná pracovať efektívne alebo rýchlo, ak si to situácia vyžaduje. Vôbec nie 🙂 Znamená to však, že si doprajem vedomé zastavenie, v určitých momentoch počas dňa, týždňa, mesiaca, roka… kedykoľvek cítim, že to potrebujem. Za ničím sa nenaháňam. Pretože si vychutnávam kvalitu a nie kvantitu zážitkov. Keď potrebujem zamakať, tak zamakám, ale potom si doprajem oddych a regeneráciu.

Navyše, rešpektovanie cyklov v prírode, počas mesiaca, ale aj celkovo v živote, má pre nás ženy obrovský význam. Nemôžeme ísť stále na 100%. Neustály rast je neudržateľný. 

Tipy ako vedome môžeš spomaliť: 

  • počúvaj svoje telo – vnímaj signály únavy a dopraj mu priebežný odpočinok, skôr než ťa donúti zastaviť napríklad choroba. Najmä v materstve máme pocit, že ešte treba spraviť to, či ono… Moje heslo znie: všetko môže počkať 🙂

  • rešpektuj cykly prírody – inšpiruj sa nimi. Napríklad jeseň a koniec roka nabáda na postupné spomalenie a reflektovanie toho uplynulého. U mňa sa to prejavuje aj tak, že mám potrebu väčšej samoty, dať si pauzu od neustálych stretnutí s ľuďmi, na rozdiel od leta, kedy mám chuť sa stretávať takmer každý deň, chodiť na kávičky a rozprávať sa.

  • dopraj si raz za čas vedomé zastavenie – dopraj odpočinok aj tvojej mysli, najmä keď už začínaš mať pocit zahltenia. Aj tvoja myseľ potrebuje občas „dovolenku“, keď na chvíľu prestaneš riešiť akékoľvek problémy či dilemy. Častokrát, keď spomalíme, uvoľníme priestor pre nové myšlienky a nápady, ktoré nemali kde pristáť v našej preplnenej mysli.

  • meditácia robí zázraky – nie som žiaden guru, ale snažím sa pravidelne (= občas) meditovať. Môj ideál je každý deň, ale ruku na srdce, s dvoma malými deťmi je tento cieľ nie príliš reálny. Každá meditácia sa však ráta. Ja obľubujem vedené meditácie alebo vizualizácie, pretože mám rada, keď má meditácia nejaký špecifický zámer.

  • vnímaj svoje potreby – dopraj si spomaliť tam, kde to potrebuješ. V akej oblasti tvojho života práve teraz cítiš, že by si potrebovala trochu oddych, pauzu, spomalenie?

  • rešpektuj svoj ženský cyklus – ja som sa o ženskej cyklickosti dozvedela len pred 2 rokmi, a síce nie som na ňu expert, dáva mi obrovský zmysel. Na začiatok úplne postačí sledovať a snažiť sa rešpektovať svoje potreby, nálady a hladiny energie počas jednotlivých dní. Vyššia úroveň je objaviť v nich pravidelnosť a vedieť, v akej fáze cyklu som (menštruačná reflektívna, predovulačná dynamická, ovulačná expresívna, a predmenštruačná kreatívna). A najvyšší level je plánovať dopredu svoje aktivity tak, aby boli v súlade s tvojím cyklom. Ja tak ďaleko niesom, ale je to možno aj tým, že ešte stále menštruáciu nemám…Cyklickosť sa prejavuje aj v tehotenstve a počas kojenia, teda aj keď žena nemenštruuje, ale z mojich skúseností sa dá odsledovať ťažšie. Ak ťa této téma zaujíma, venuje sa jej množstvo žien a existuje mnoho zdrojov, kde sa o nej môžeš dozvedieť viac.