Život vo flow

Dostala sa mi do rúk kniha „Outrageous Openness“ od autorky Tosha Silver, ktorá má v slovenčine nevábny názov: „Otvor sa Univerzu„, s ešte nevábnejším podtitulom „Ako sa nechať viezť Božou múdrosťou„. Keby som na túto knižku nedostala explicitné odporúčanie, určite by som po nej nesiahla. A aká by to bola škoda! Pretože táto kniha mi doslova mení život. Asi nie je náhoda, keď ju čítam práve v tomto období života.

„Otáram sa životu vo flow, v ľahkosti a radosti.“

To je moja mantra posledných pár rokov. Ale pustiť lipnutie, vzdať sa kontroly a očakávaní na seba, na druhých, ako by „TO“ malo vyzerať… sa mi akosi stále nedarilo. Aspoň nie podľa mojich predstáv 😄

TO“ môže byť čokoľvek: vzťahy s deťmi, moja rola mamy, materstvo, podnikanie, vízie, výsledky,…  

Otváram sa zmene

Posledné týždne v sebe cítim zmenu. Nedá sa dobre popísať slovami, predsa len, je to najmä pocit. Pocit, že niečo sa mení. Nielen že sa vraciame zo Španielska, kde sme žili posledných 7 mesiacov, ale práve v tom čase, už o pár dní budem mať 35 rokov. (Konečne! Pretože celý rok som sa mýlila a hovorila, že mám 35 😄) Hovorí sa, že náš život sa točí v 7 ročných cykloch. A ja prechod do tohto nového cyklu vnímam veľmi intenzívne. Ako nový začiatok.

Vstúpila som do školy School of Embodied Arts, kde sa učím byť Feminine Embodiment Coach (ešte stále som neprišla na vhodný slovenský preklad) a tiež do Školy Kňažiek Živeny. Celú túto transformáciu som podčiarkla zmenou farby vlasov. Cítila som silnú túžbu aj po tejto fyzickej zmene. A do tohto procesu ku mne prišla (určite nie náhodou) táto skvelá kniha.

Vďaka nej konečne púšťam lipnutie a tlak a očakávania. Na všetko. A otváram sa plynutiu života. Dôverujem, že „Universe has my back“. Teda, že všetko sa deje tak ako má. A zrazu na malichernostiach vôbec nezáleží. Pradoxné je, že vôbec neviem, čo mi môj nový začiatok, vstup do nového cyklu prinesie… a som s tým úplne OK! To je tá dôvera. Že všetko sa deje v môj prospech, aj keby to tak na prvý pohľad nevyzeralo.

Hlbší rozmer

To, čo učím v mojich programoch, to, čo hlásam, zrazu nadobúda ešte hlbší rozmer. Nie že by som tomu doteraz neverila, ale teraz to dokážem ešte viac precítiť a prežiť.

✾ Je dôležité spomaliť a žiť v prítomnosti. V súlade s cyklami, vlastnými, aj prírody.
✾ Je v poriadku prežívať nepríjemné emócie, dovoliť životu, aby sa dial vo svojej plnosti.
✾ Je v poriadku robiť chyby a zlyhávať, aj v materstve, aj v ktorejkoľvek inej oblasti života.
✾ Je veľmi dôležité púšťať kontrolu – napríklad vo výchove; nad tým, ako by mala vyzerať dokonalá rodina a dokonalá mama.
✾ Každá z nás je jedinečná a autentická, a nemali by sme sa snažiť vtesnať do žiadnej škatuľky.
✾ Najdôležitejšie je byť láskavá sama k sebe, mať so sebou súcit. Potom bude pre nás oveľa jednoduchšie byť láskavá k druhým.

To všetko už dávno viem, a do veľkej miery žijem. Ale teraz som akoby pokročila o ďalší level (vyššie? alebo hlbšie?).

A aký to bude mať vplyv na moju ďalšiu prácu?

Žiadny a obrovský 🙂 To, čo tvorím mi dáva ešte väčší zmysel. A viem, že dokážem ísť pri práci zo ženami ešte viac do hĺbky. Či už  je to pri spolupráci 1:1 alebo skupinových programoch. A zároveň púšťam očakávania a lipnutie na výsledkoch. Dôverujem, že so mnou budú spolupracovať práve tie ženy, ktoré to najviac potrebujú a ktorým moje programy a moja osobná podpora budú najviac k úžitku.

A tak si napríklad s láskavosťou teraz dovoľujem oddychovať. Aj keď viem, že mám na to-do-liste kopec položiek. Napríklad som chcela nahrať zvlášť video, v ktorom odpromujem môj program Žiarivá Mama*. Pretože mám pocit, že som to počas webináru „Neviditeľná Mama„** nezvládla „dokonale“ (trochu ma z flow vyrušila neposlušná technika 😅). Ale zároveň cítim, že ma posledné dni veľmi vyčerpali, a tak by som do tohto videa nedala zo seba to „naj“, resp, že by som nevysielala v ľahkosti a flow. A to nemá zmysel.

Tak, ako v materstve, aj v podnikaní prestávam lipnúť na tom, „ako by to malo vyzerať“, a volím radšej autenticitu a prirodzenosť.

Dôvera v plynutie života

Ako teda žiť viac vo flow a v plynutí, s dôverou k životu?

Žiaľ na toto nemám jednoduchú odpoveď. Ani na to neexistuje exaktný x-krokový návod. Môžeš si pre inšpiráciu prečítať knižku od Toshy Silver (fakt odporúčam). Ako pri matrescencii, aj tu platí, že sa to nedá dosiahnuť zo dňa na deň.

Ako prvé sa tomu treba otvoriť.
A potom poctivo trénovať. 🙂

Až jedného dňa príde zakliknutie.
A ani to neznamená, že od tohto dňa už nebudú v tvojom živote dni, kedy sa nebudeš cítiť „mimo“. Tlak a lipnutie a dni-na-prd sa budú stále občas zjavovať. Dôležité je znova a znova sa navracať späť k sebe a k dôvere v plynutie života.  

* Promo video k programu Žiarivá Mama síce nemám, ale mám veľmi peknú predajnú stránku. 😆 Verím, že v nej nájdeš všetky potrebné informácie (odporúčam preštudovať napríklad sekciu „Najčastejšie otázky“). Ak by si aj tak mala nejaké ďalšie otázky, pokojne mi napíš, rada zodpoviem. 

** Webinár o sebahodnote v materstve „Neviditeľná Mama“ o sebahodnote v materstvesom vysielala v skupine skupine Premeny Mamy. Záznam je dostupný do 26.3. a potom bude súčasťou bonusov programu Žiarivá Mama.