Nedávno na mňa vyskočil článok na Boredpande* , ktorý zbieral odpovede žien na túto otázku. Keďže som zvedavá bytosť, tak som si ho prečítala.

A všetky odpovede by sa dali zhrnúť takto: 
» majú dosť času na to, aby sa venovali svojim koníčkom, kariére, štúdiu, cestovali, skrátka žili slobodne a podľa svojich predstáv
» majú dosť peňazí, aby si mohli dovoliť žiť životným štýlom podľa svojich predstáv

Ich život vyzerá asi takto:

Tento článok ma mierne nahneval. Dobre, nahneval ma celkom dosť.
Nemám nič proti ženám, ktoré sa vedome rozhodnú nemať dieťa. Je to osobné rozhodnutie každého z nás. Stopercentný prejav autenticity a rešpektovanie samého seba.
Nenahnevalo ma ani to, že si tieto ženy užívajú život na plno a podľa svojich predstáv (práve naopak, to ma veľmi potešilo).

To, čo ma nahnevalo je, že sa predpokladá, že keď sa žena stane mamou, tak sa pre dieťa obetuje. Predpokladá sa (alebo sa dokonca očakáva), že ako mama nebude mať možnosť sa venovať naplno kariére alebo podnikaniu. Predpokladá sa, že uprednostní deti a ak nie, tak je krkavčia matka. Predpokladá sa, že ju materstvo tak pohltí, že nebude mať priestor na to, aby sa venovala svojim koníčkom, záľubám, tobôž aby  len tak zaháľala a relaxovala(!).

Očakáva sa od nás, že  pre svoje deti obetujeme úplne celý svoj život.

Z odpovedí a následných komentárov v tomto článku skrátka a jasne vyplýva, že jedine ženy, ktoré nemajú deti, majú čas, peniaze a kapacitu sa venovať poslaniu, kariére, koníčkom, štúdiu a celkovo žiť šťastný a naplnený život. Keď sa  žena stane mamou, tak jej deti sa automaticky stanú jediným jej poslaním, koníčkom a prácou.

Ako spoločnosť sme prijali tieto očakávania a predsudky úplne za svoje. A to je to, čo ma hnevá najviac.

Vidím všade navôkol množstvo žien, ktoré vedome alebo nevedome preberajú tieto vzorce a očakávania spoločnosti, a v konečnom dôsledku takto aj život ženy-matky vyzerá. A potom tu máme milióny vyhoretých, unavených, frustrovaných a nešťastných mám. (áno, aj ja som patrila do tejto skupiny…).

Po tom, čo som sa stala mamou, som často mala pocit, že som stratila svoju slobodu. A myslela som si, že sa musím pre deti obetovať, aj keď moja duša sa proti tomu búrila.

Už dávno viem, že materstvo nie je iba nádherná idylická skúsenosť. Život s deťmi nie je ako život z fotky na Instagrame.

Nebudeme si klamať. Frustrácia, hnev, smútok a únava (a kopec iných nepríjemných stavov) patrí k životu mamy. Materstvo nie je iba ružové. Ale nie je ani iba čierne. Je to celá škála farieb, emócií, skúseností, je to neustály rast a zmena. Nás, aj našich detí. Je to farebný kokteil plný rozmanitých chutí života. 

Žijeme svoj život, akoby sme mali na výber iba z dvoch možností: mama alebo ne-mama.

To, že som mama však neznamená, že si nemôžem život užívať, že nemôžem žiť slobodne a podľa svojich predstáv, že sa nemôžem realizovať, či už v práci, podnikaní alebo inak.

Nie je to buď-alebo. Nemali by sme si vyberať.

Často si však vedome alebo nevedome vyberáme. A to je to, čo ma hnevá. To je to, čo ma motivuje robiť prácu, ktorú robím. Vnímam ju ako poslanie. Pretože verím, že každá z nás môže žiť autenticky aj v materstve. Že si nemusíme vyberať iba z týchto dvoch možností. Áno, robíme kompromisy, a materstvo nás radikálne mení. Ale môžeme si zvoliť, či sa týmito zmenami necháme zmietať ako vo vlnách alebo začneme plávať želaným smerom. Smerom k spokojnosti a naplneniu v živote.

Ak chceme žiť naplnený život musíme vedieť, ako by mal taký život vyzerať. Tento obraz nemôže byť nanútený zvonku. Musí vychádzať z nášho vnútra.

Ale pozor, nemal by to byť ani dokonalý obraz, ilúzia perfektného života, v ktorom zvládam všetko ľavou zadnou. Autenticita znamená prijímať život v celistvosti, aj s tými nepríjemnými emóciami, zážitkami a chvíľami. Lebo tie sú a budú súčasťou života. Prídu chvíle, kedy to zvládať nebudem. Prídu chvíle, kedy toho budem možno mať priveľa, lebo som precenila svoje schopnosti. Ale budem sa znova a znova navracať sama k sebe, k autenticite a budem k sebe láskavá.
Pretože cieľom nie je zvládnuť materstvo na jednotku.

Cieľom je učiť sa a rásť. Nebrať všetko príliš vážne. A žiť čo najviac v radosti, spokojnosti a ľahkosti.

Mojím poslaním je sprevádzať ženy na ceste materstvom. Pretože materstvo nie je iba o našich deťoch je aj o nás, mamách.

Chceš aj ty žiť v radosti, spokojnosti a ľahkosti? Chceš byť dobrou mamou, a zároveň nestratiť samu seba a svoju slobodu?

Som tu pre teba! Naučím ťa zorientovať sa v zmenách, ktoré prináša materstvo.

Pomôžem ti nájsť autenticitu v materstve a živote. Lebo mama, ktorá je sama sebou, je spokojná a šťastná mama.

Vyber si niektorý z koučingových balíčkov alebo z ponuky ďalšej podpory, ktorú som pre teba pripravila. 

* https://www.boredpanda.com/ je populárna, oddychová stránka s rôznymi hlúposťami 🙂