True acceptance can transform our life. 
Acceptance is one ingredient in the recipe for transforming your life.

Skutočné prijatie môže transformovať náš život.
Prijatie je jedna z ingrediencií v recepte na transformáciu tvojho života.

Gurmukh
z knihy The 8 Human Talents


Prijatie zmeny je v procese matrescencie kľúčové. 

Viem, o čom hovorím, pretože som veľmi dlho zmene odporovala. Lipla som na svojom starom ja, starom živote. Nedokázala som sa stotožniť s tým, že „toto“ je teraz môj život. 

Prvé mesiace materstva sú náročné. Ja som však mala pocit, že život na materskej je stále náročnejší a náročnejší. Stále som čakala na niečo. Keď už nebudem kojiť, keď už bude spať celú noc, keď sa stane to a ono, tak už bude lepšie… Stále som čakala, kým sa môj život a moje ja vráti do normálu. To sú iba hormóny, hovorila som si… časom to prejde, časom už nebudem taká citlivá, už nebudem mať také výkyvy emócií, už nebudem zažívať tieto pocity, časom sa vrátim späť k tomu, ako som fungovala predtým… Nič z toho sa však nedialo.

Nakoniec som sa upla k momentu „keď pôjdem do práce“, tak budem mať späť môj starý život a moje staré ja. Môj návrat do práce sa neudial podľa mojich predstáv, a ani ma nespasil, a taktiež som sa nevrátila k môjmu „starému ja“.  Skôr som narážala na ďalšie a ďalšie zmeny. V mojom vnútri, fungovaní a živote. 

Prijatie týchto zmien nebolo jednoduché. Neudialo sa lusknutím prstov. Neprecitla som v jedinom okamihu. Predchádzalo mu množstvo malých krokov. 

Prijatie je tiež cesta. Tá moja bola dlhá a tŕnitá. 

Vždy, keď sa cítim stratená – hľadám. Riešenia, návody, inšpirácie. 
Keď som sa cítila stratená v materstve, myslela som si, že riešením je nájsť správny spôsob ako byť mamou, teda ako vychovávať dieťa. Spočiatku som sa zameriavala na knihy o materstve, výchove detí, sledovala som rady psychológov a odborníkov…

Žiadne z týchto zdrojov mi však nepomohli nájsť kľúč na to, ako byť šťastnou a spokojnou mamou. A v podstate ani na to, ako sa správne starať o dieťa a vychovávať ho. Aj tak som si vždy vybrala len to, čo mi bolo blízke a s čím som sa stotožňovala. 
Nevyriešilo to však môj problém a stála som padala hlbšie a hlbšie. Na emočné a psychické dno. A tak som sa zamerala na seba. Snažila som sa „opraviť“, pretože som si myslela, že niečo robím zle. 

Hltala som ďalšie knihy, blogy a kurzy. Pochopila som, že osobný rast a rozvoj, tak ako som ho poznala predtým, mi teraz nefunguje, a teda musím hľadať inde. A tak som sa vrhla na kurzy zamerané na objavenie a prijatie svojej ženskosti, liečenie vnútorného dieťaťa, nájdenie svojho poslania, ako pracovať so svojimi emóciami… Skrátka osobný rozvoj šitý na mieru pre ženy. 

Stále mi však niečo chýbalo. Nejaký posledný kúsok skladačky.

Keď som sa dozvedela o matrescencii, všetko zapadlo na svoje miesto.
Toto bol ten chýbajúci kúsok.  

Možno si poviete, čo je prevratné na fakte, že materstvo nám zmení život? To predsa vie každý. 
Omyl! Nikto nám nepovie AKO nám materstvo zmení život. A nie len jeho vonkajšie podmienky – to, že sa musíme starať o dieťa má vplyv na naše fungovanie v každodennej realite, musíme prispôsobiť, zmeniť alebo úplne obmedziť niektoré (alebo takmer všetky) naše aktivity, ako sme boli zvyknuté.

Nikto nám však nepovie, že zmení celé naše bytie, naše vnútorné nastavenie, naše hodnoty (a tým nemyslím len ten prípad, keď sa žena upne iba na deti – to sa môže aj nemusí stať), zmenia sa naše emócie, hormóny, telo, spôsob, akým premýšľame, ako fungujeme, skrátka všetko. Zmenia sa samozrejme naše vzťahy, aj keď ja som si myslela, že nám sa to nestane a ostaneme s mužom takí istí. (Tento naivný sľub sme si naozaj dali 🙂 ) Celkovo som si myslela, že môžem ostať taká istá, ak budem chcieť, svoj životný štýl trochu upravím a iba doňho zakomponujem dieťa. 

Nebola som pripravená na takúto masívnu zmenu na všetkých úrovniach. 

Každú ženu zasiahne matrescencia inak. Pre niektorú nastanú najväčšie zmeny v oblasti emócií (to bol môj prípad), pre inú ženu to môže byť zmena v oblasti tela, práce, myslenia, financií, vzťahov,… Každá žena však prejde transformáciou v každej tejto oblasti, ibaže v inej intenzite a iným spôsobom. Niektoré zmeny môžu byť malé a takmer bezvýznamné, ale sú tam. Majú totižto kaskádový efekt a navzájom sa ovplyvňujú. 

Teraz viem, že som dopadla na tvrdé dno a dlho som tam zotrvávala práve preto, že som tejto zmene odolávala. Odmietala som ju. Lipla som na svojom starom ja a starom živote. 

Keď som zistila, že táto zmena je TRVALÁ, keď som si uvedomila, že sa nikdy nevrátim späť k môjmu starému ja, že môj život sa nikdy nevráti späť, bola to pre mňa tvrdá rana. A tak som svoje staré ja oplakala, oplakala som môj starý život, a rozlúčila som sa s ním. A prijala som zmenu. Prijala som samú seba. Prijala som materstvo, nie ako jednu samostatnú časť môjho života, ale ako jeho neoddeliteľnú súčasť. 

Vďaka matrescencii som pochopila, že mamou sa nestanem zo dňa na deň, ale je to kontinuálny proces. A práve ním prechádzam. Neviem, či už je alebo kedy bude zavŕšený. Možno je to cesta, ktorá nemá koniec… 

Matrescencia a materstvo je pozvánka k tomu, aby sme nanovo prehodnotili každú jednu oblasť nášho života. Prináša nové a nové výzvy, ktoré sú pre nás predstavujú obrovské možnosti na osobný rast a nájdenie vlastnej autenticity. Ak sa tomu otvoríme. 

Chcela by si sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje so ženou, keď sa stane mamou
a ako sa v týchto zmenách zorientovať?
Prečítaj si ebook Matrescencia – tvoja cesta premeny v mamu.
Ebook si môžeš ZDARMA stiahnuť na tejto stránke.


Máš výčitky svedomia, že si materstvo neužívaš na sto percent?

Máš pocit, že sa úplne strácaš v materstve aj v živote? Chcela by si sa konečne nadýchnuť a dokázať si vychutnávať každodennú realitu?

Ponúkam ti tiež možnosť osobných konzultácií – prevediem ťa procesom zmien, ktoré prináša materstvo a pomôžem ti prijať samu seba a byť autentickou mamou.

Napíš mi správu alebo vyplň kontaktný formulár, ktorý nájdeš dolu na tejto stránke.