Môže si mama dovoliť ísť na festival?

S čím sa ti festivaly spájajú? S mladosťou, pochabosťou, nerozvážnosťou, s párty a bezstarostným životom? Chodila si na festivaly predtým, než si mala deti a teraz máš pocit, že „už sa to nehodí“?

Ja som čaro festivalov objavila až v dospelosti. Na prvom som bola s mojím (vtedy ešte nie) manželom, keď som mala 26 rokov. Odvtedy sme chodili na rockový festival každý rok. Naposledy v roku 2018 a to som mala v bruchu 5 mesačnú Dianku!

Tento rok sme po dlhšej pauze na náš obľúbený festival znova zavítali. A naše dve deti (3,5 a 1,5 roka) ostali u starých rodičov. Keď sme sa rozhodovali ísť, premýšľali sme, či už syn vydrží 4 noci bez nás. Ale verili sme, že áno. V čase, keď sme kupovali lístky, už u starých rodičov raz bez problémov prespal.

Ani na sekundu som však nepremýšľala, čo si pomyslia druhí ľudia a či je to vhodné.

Čo pre mňa predstavuje festival?

 

časopriestor, počas ktorého dokážem žiť tu a teraz

vychutnávam si  prítomný okamih v radosti a ľahkosti  (čo v bežnom živote darí len málokedy)

čas, kedy úplne vypnem, vnímam iba hudbu a som napojená na energiu davu

totálny mind reset, pretože jediné nad čím premýšľam je, čo budem jesť a akú kapelu si vypočujem najbližšie 🙂

Vychutnávaj si prítomný okamih!

 Netvrdím, že každá z vás má teraz začať (alebo znova začať) chodiť na festivaly.

Ale čo keď si niektoré z nás odopierajú niektoré aktivity len preto, že si myslíme, že ako zodpovedné matky „by sme ich už robiť nemali“, alebo „sa to nepatrí“, alebo „čo si pomyslia druhí ľudia“?

Neodopierajme si zážitky alebo aktivity, ktoré nás bavia, vďaka ktorým sa znova môžeme prepojiť s radosťou, veselosťou a áno, aj s bezstarostnosťou. To, že si dovolím byť bezstarostná, neznamená, že som nezodpovedná alebo sa budem správať nevhodne. Nič nie je čierno-biele.

Mnoho mamičiek dokáže radosť, hravosť a bezstarostnosť aktivovať pri hre s deťmi alebo na ihrisku. Ale nie každá. Ani mne sa to dlho nedarilo. A myslela som si, že niečo robím zle alebo sa dosť nesnažím. Radosť, hravosť a bezstarostnosť, to sú kvality, ktoré chceme v našich životoch zažívať. Ale nikde nie je napísané, kedy a pri akých činnostiach je správne ich cítiť.

Dovoľ si byť bezstarostná!

 Keď som na festivale letela dolu hlavou do vzduchoprázdna, pocítila som číru radosť z bytia. A smiala som sa z celého hrdla. Potom som pochopila, že TO je moja forma bezstarostnosti, forma ako do života vniesť viac radosti a hravosti. Nebudem skákať bungee jumping každý týždeň 🙂 Ale pochopila som, že som si podvedome odopierala niektoré činnosti alebo si ich nedopriavala tak často, ako by som potrebovala. A hravosť a radosť som hľadala na takých miestach, kde pre mňa nie je prirodzené ich nájsť. Mojím kľúčom k radosti, hravosti a bezstarostnosti je hudba, tanec a bláznivé kolotoče. A výnimočné zážitky, ktoré nie sú na každodennom poriadku, a práve preto sú o to vzácnejšie.

Dovoľ si aj ty občas (alebo aj veľmi často) vystúpiť z role „zodpovednej matky“, dovoľ si byť bezstarostná, hravá a veselá. Pozvi do svojho života radosť a vychutnávaj si prítomný okamih. Takým spôsobom, akým je to tebe prirodzené.