Vždy som mala rada konce roka. Nie kvôli silvestrovským oslavám, ale preto, že koniec roka je skvelá príležitosť uzavrieť jedno obdobie a pripraviť sa na nové. Niečo sa končí a niečo sa začína.

Každý rok vyhodnocujem a bilancujem. Čo mi daný rok priniesol, aké skúsenosti, zážitky, čo nové som sa naučila, aké nové miesta navštívila. Skrátka rekapitulujem. A stanovujem si ciele na nový rok. Čo by som nasledujúci rok chcela zažiť, naučiť sa, skúsiť, kam by som sa chcela posunúť.

V posledných rokoch sa mi však moje ciele nedarilo plniť. A dokonca som mala problém si ich aj stanoviť! Od kedy som sa stala mamou… zrazu som stratila svoju schopnosť plánovať alebo si ciele plniť. Ciele som niekoľkokrát do roka menila a prehodnocovala, a na konci roka som mala pocit, že som nedosiahla to, čo som chcela. Pripadala som si, že vlastne vôbec neviem, čo chcem. A cítila som sa frustrovaná a sklamaná.

Tento rok sa mi tiež moje plány nepodarilo splniť, ale vôbec ma to netrápi! Prečo? Pretože viem, že som si ich robila tak nasilu. Preto, že som na to bola zvyknutá. Preto, že všetci si ich robia. Treba mať plány, ciele, sny. Treba mať zoznam toho, čo chcem dosiahnuť a potom si z neho odškrtávať. Tak predsa odsledujem svoj úspech v živote, že?

Svoje plány sa mi nedarilo plniť, nie preto, že by som bola neschopná alebo neúspešná, ale preto, že nevychádzali z môjho vnútra. Jasné, že som ani nemala motiváciu si ich plniť, veď vôbec neboli so mnou v súlade! Sama so sebou som nebola v súlade, nevedela som, čo naozaj chcem, akou cestou chcem ďalej v živote kráčať. Napríklad som sa chcela naučiť po francúzsky, len preto, aby som mala pocit, že robím niečo zmysluplné a niekam sa posúvam. Ale nebola som motivovaná potom učebnicu otvoriť. Myslela som si, že deti ma tak zmenili, že už som totálne neschopná, a to čo mi predtým išlo s ľahkosťou, čo bolo mojím talentom (učenie sa cudzích jazykov), už viac neplatí. Cítila som sa úplne nemožná a hnevala som sa sama na seba…


Naše ciele by mali vychádzať z nášho vnútra.
Mali by byť v súlade s našou dušou.

z diára Srdce ženy, ktorý bude mojím spoločníkom v roku 2022

Dnes si opäť robím plány na budúci rok. A po dlhej dobe cítim, že moje sny a ciele sú so mnou v súlade! A cítim sa motivovaná a nadšená.

Čo sa zmenilo? Čo mi pomohlo dostať sa do súladu?

Vďaka vedeniu úžasných sprievodkýň a mentoriek som sa tento rok vydala na cestu hlbokého sebapoznania a sebaprijatia. Spoznala som samu seba, prijala sa, naozaj som sa prijala taká, aká som, nielen v materstve, ale aj v živote. Moju cestu odštartovalo neprijatie materstva. Myslela som si, že som otrasná mama, chcela som sa opraviť, lebo som si myslela, že som pokazená a robím niečo zle. Ale vďaka kurzom, práci na sebe a láskavému vedeniu mnohých múdrych žien, som zistila, že sa nemusím opraviť, pretože som úplne v poriadku. Nanovo som definovala svoje hodnoty, priority a spoznala som tú ženu, ktorou som sa stala (alebo ešte stále stávam). Som mama. Ale nie len to. A tak, keď si teraz robím plán na budúci rok, cítim, že moja vízia je konečne so mnou úplne v súlade.

Dnes som úplne inou ženou, akou som bola pre rokom. Vtedy som bola stratená. V materstve, v živote, sama v sebe.
Dnes mám jasnú víziu, nie len zoznam navzájom nesúvisiacich a nezmyselných cieľov.
A zároveň som úplne otvorená tomu, čím ma život prekvapí. Lebo všetko sa nedá naplánovať. Dôverujem životu a dôverujem sama sebe.

Ako si môžeš stanoviť ciele tak, aby boli s tebou v súlade?

V prvom rade, sebapoznanie a sebaprijatie je dlhá cesta. Ale začať môžeš už dnes!

Spýtaj sa sama seba nasledujúce otázky a odpovede si ideálne zapíš 🙂 Pri každej veci, každom pláne, či cieli, sa zastav a nazri do svojho vnútra. Naozaj toto chcem vo svojom živote? Naozaj po tomto túžim? Prečo to chcem dosiahnuť/zažiť? Odpovede vôbec nemusia byť logické…

Po čom najviac túžim?

Ako chcem tráviť svoje dni?

Aké vzťahy chcem budovať?

Čo chcem zažiť?

Čo sa chcem naučiť?

Ako sa chcem cítiť?

Čoho chcem vo svojom živote viac?

A čo naopak už vo svojom živote viac nechcem a nepotrebujem?

Prejdi si jednotlivé oblasti svojho života, pokojne si doplň ďalšie, vlastné:

  • láska a partnerstvo
  • rodina, deti a domov
  • zdravie a telo
  • práca, podnikanie, sebarealizácia
  • financie a prosperita
  • koníčky, čas pre seba

Neboj sa svoje ciele počas roka prehodnotiť alebo zmeniť. Ciele si stanovujeme preto, aby sme si spravili lepší zámer a plán, aby sme sa viac priblížili vízii takého života, aký naozaj chceme žiť. Nie preto, aby sme sa hnali za plnením úloh, ktoré nám vnútorne nedávajú zmysel. Takže keď v priebehu roka zistíš, že niektorý z tvojich cieľov ti už viac nedáva zmysel, je to dôvod na radosť. Pretože si sa zase o krok posunula bližšie k sebapoznaniu.

Ak chceš byť v súlade sama so sebou, tak sa vydaj so mnou na cestu transformácie. Pomôžem ti, ako prijať samu seba a byť autentická, nielen v materstve. Aby tvoje ciele a sny odzrkadľovali tú ženu, ktorou v skutočnosti si. Nie len na nový rok, ale stále 🙂

Môžeš si so mnou dohodnúť osobné konzultácie alebo sa prihlásiť do newslettra, aby ti neunikli novinky, ktoré chystám. Napríklad 8 týždňový transformačný kurz Zrodenie Mamy (ale psst, to je ešte tajomstvo…).