Minikurz Spokojná Mama

Vítam ťa v 3. dni minikurzu Spokojná Mama!

Tretím kľúčom k spokojnosti v materstve je Spomalenie.

Na to, aby som v živote dokázala spomaliť a zistiť, ako kvalitatívne sa môj život zlepšil, po tom, čom si dovolila prestať sa naháňať a lipnúť na výkone, som si musela najskôr preskladať svoje HODNOTY.

Svet, v ktorom žijeme, podporuje validáciu zvonka a iba to, že sme mamy, nie je „dosť“. Vyžaduje sa od nás nielen to, aby sme boli dokonalé mamy, ale aj aby sme boli aj niečo viac ako „iba mama“.
Vnímam, že materstvo ako také nemá dostatočnú hodnotu v našej spoločnosti.
Cení sa zaneprázdnenosť, výkon a neustály rast.
Vnímaš to rovnako?

Tvoja hodnota však nespočíva v tom, čo robíš, ako veľa toho stíhaš a ako veľmi si zaneprázdnená.

Navyše, my ženy sme cyklické, nemôžeme ísť stále na plný plyn.

Počas mojej prvej materskej som nedokázala spomaliť a žiť v plnej prítomnosti.

Mala som pocit, že nič nerobím a strácam čas. Necenila som si materstvo. Moje hodnoty boli nastavené úplne inak, boli nasmerované von, nie dnu. Som rada, že som prešla vnútornou transformáciou, a takto to už nevnímam.

Nepatrím medzi ženy, ktoré by materstvo samo o sebe napĺňalo na 100%, potrebujem sa venovať aj svojej práci, poslaniu a koníčkom. Ale týmto činnostiam sa venujem preto, že CHCEM, a vtedy, keď cítim, že mám čas a energiu a kapacitu sa im popri deťoch venovať. Venujem sa im preto, že mi dávajú zmysel, a mám pevne stanovené hodnoty v živote.

Nevypĺňam si materskú dovolenku aktivitami iba preto, aby som zahnala pocit márnosti, a aby ma niekto (napríklad ja sama) neobvinil, že nič nerobím. Ak potrebujem oddychovať, oddychujem. Keď sa potrebujem venovať sebe, nemám preto výčitky svedomia.

U mňa sa tlak na výkon prejavoval tak, že som počas materskej mala potrebu neustále sa vzdelávať, len preto, aby som sa vzdelávala;; privyrábať si, aby som robila aj „niečo produktívne“; stále niekam chodiť, len, aby som nebola doma, lebo to pre mňa znamenalo stratu času.

Viem však, že u iných žien sa tlak na výkon môže prejavovať inak.

Máš neustále potrebu variť a upratovať, beháš okolo detí a partnera, nevieš si dopriať oddych, čas pre seba? Aj tu môže byť skrytý tlak na výkon. Aby nikto nemohol povedať, že „nič nerobíš“. Samozrejme, treba sa postarať o deti a domácnosť, ale nie na úkor seba.

Naučiť sa spomaliť v tomto uponáhľanom svete je náročné.
Keď spomalíme, oveľa viac si dokážeme vychutnávať prítomný okamih a prežívať ho plnohodnotnejšie.

Spomalenie neznamená, že robím všetko pomaly
Spomalenie znamená, že si doprajem oddych a vedomé zastavenie, kedykoľvek to potrebujem. Za ničím sa nenaháňam. Vychutnávam si kvalitu a nie kvantitu zážitkov.

Milá mama,
Pozývam ťa, aby si preskúmala svoje skutočné hodnoty. A tiež k tomu, aby si začala vnímať hodnotu oddychu, pomalého plynutia, zastavenia sa, aby si spomalila vo svojom každodennom živote a skúmala, čo ti to prináša.

Pozri si dnešné video a nezabudni na otázky na sebareflexiu, ktoré nájdeš v pracovných listoch. 

Budem sa, ako vždy, tešiť na tvoje komentáre a AHA momenty, či už pod toto video alebo do emailu. 

 

Ďakujem ti, že si so mnou strávila tieto 3 dni. Verím, že si počas nich mala možnosť nahliadnuť do svojho vnútra a že ti 3 kľúče pomohli vykročiť na cestu k väčšej spokojnosti v materstve.

Som presvedčená, že tieto tri jednoduché kroky ti pomôžu k tomu, aby si sa v svojej každodennosti cítila príjemnejšie a že si vďaka nim dokážeš materstvo ešte viac užívať.

Tak nezabudni:
Buď k sebe láskavá.
Odhoď snahu o dokonalosť a prijmi svoju skutočnú silu.
Vráť sa k svojim pravým hodnotám a dovoľ si spomaliť.

Ak máš chuť vydať sa na ďalšiu cestu k ešte väčšej spokojnosti, radosti a autenticite v materstve, pripravila som pre teba 3 týždňový transformačný program Autentická Mama. 

Program Autentická Mama je rozšírením tohto minikurzu, a ide viac do hĺbky aj šírky. Viac o programe a jeho skladbe sa dozvieš tu.

Ponúkam tiež individuálnu podporu vo forme konzultácií – koučingu pre mamy. Viac informácií nájdeš tu.

Budem veľmi rada, ak ťa na tvojej ceste budem môcť naďalej sprevádzať.

 

0 komentárov