Minikurz Spokojná Mama

Vítam ťa v 1. dni minikurzu Spokojná Mama!

Vítam ťa v 1. dni minikurzu Spokojná Mama!

Skôr, než ti predstavím 1. kľúč k spokojnosti v materstve, poďme si najskôr vysvetliť, čo je to hlas vnútornej zlej mamy. 

Hlas vnútornej zlej mamy

Je to náš vnútorný hlas, ktorý nás posudzuje. Je to hlas, ktorý hovorí, že nie som dosť dobrá, že nie som dobrá mama, že by som sa nemala takto cítiť a toto si myslieť, že by som si to mala viac vychutnávať. Je to hlas, ktorým sa neustále porovnávame s inými mamami. Je to hlas, ktorý nám našepkáva, že zlyhávame, že nerobíme dosť. 

Určite si sa už stretla s pojmom vnútorný kritik. Aj naša vnútorná zlá mama sa môže prejavovať ako vnútorný kritik, ale je to iba jedna jej forma. Vnútorná zlá mama môže mať viacero podôb, a niektoré z nich veľmi nenápadné, také, ktoré sa na prvý pohľad nejavia ako zlé. 

Môže to byť ten hlas, ktorý hovorí: „mala by som…“ 
Mala by som ešte upratovať. Mala by som robiť niečo produktívne. Nemala by som teraz oddychovať. Nemala by som strácať čas. 

Je to hlas, ktorý hovorí: Musím sa venovať deťom. Toto si nemôžem dovoliť. Na toto nemám čas…

Hlasu vnútornej zlej mamy sa nedá na 100% zbaviť. Vždy tu bude. Vždy nám budú vyskakovať nejaké negatívne, limitujúce a obmedzujúce myšlienky. Myšlienky, ktoré nás ťahajú dolu alebo nás brzdia v raste a rozvoji, či už sa týkajú materstva alebo nie. 

Pointa teda nie je snažiť sa hlas vnútornej zlej mamy úplne odstrániť, ale naučiť sa s ním pracovať. 

Ako?

Kľúčom je láskavosť.

Je to prvý a najdôležitejší krok na ceste k spokojnosti v materstve. 

  • V prvom rade je potrebné sa naučiť hlas vnútornej zlej mamy zachytiť a rozpoznať.

Pomáha si ho pomenovať. „Áno, teraz ku mne prehovára moja vnútorná zlá mama.“

Zachytenie a pomenovanie tohto nášho vnútorného hlasu nám pomôže sa od neho odosobniť. 

  • Potom prichádza na rad láskavosť k sebe samej.

Buď k sebe láskavá, tak ako vie byť mama láskavá k svojim deťom. Prejav súcit sama k sebe. Povedz si pár láskavých slov: „Viem, si len unavená. Preto si takto reagovala. Potrebuješ si oddýchnuť. Celý deň si sama s deťmi a máš toho naozaj dosť…“

Postupne sa pokús takto zachytené myšlienky otáčať, kúsok po kúsku. Nájdi príjemnejšiu variantu. Ak ti napríklad naskočí myšlienka: „Som otrasná matka!“ Skús si namiesto toho povedať: „Toto som možno nezvládla ukážkovo, ale snažím sa to robiť to najlepšie, ako viem. Svoje deti ľúbim a je normálne občas nereagovať podľa návodu.“

Pozri si dnešné krátke videjko a nakukni aj do pracovných listov, kde na teba čakajú otázky na sebareflexiu.

A samozrejme, budm rada, keď sa podelíš o myšlienky, ktoré ti servíruje tvoja vnútorná zlá mama. A ako sa ti darí s nimi pracovať. Môžeš pridať komentár alebo mi napísať email. 

 

0 komentárov