píšem knihu

a jej súčasťou môžeš byť aj ty!

Materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou.

Samozrejme, byť mamou JE nádherná a obohacujúca skúsenosť. O tom bolo popísaných nesmierne množstvo kníh, blogov a stránok. Nikde sa však otvorene a do hĺbky nepíše o tom, aké je materstvo náročné, a že so sebou prináša aj temnú stránku. Mám pocit, že je akoby ututlávaná… A ak aj niekto prizná, že materstvo prináša aj náročné chvíle, hneď vzápätí dodá, „ale milujem moje deti, sú mi veľkými učiteľmi, materstvo ma obohacuje…“ Čo je samozrejme pravda. Ale iba tým upriamujeme pozornosť na to krásne, akoby na to nepríjemné nebol v našom svete žiaden priestor.

Vnímam, že nepríjemná stránka materstva je niečo, o čom sa nielen nepíše, ale ani sa o tom nehovorí. Zrejme je to spoločnosťou, dobou, v ktorej žijeme. Sústreďujeme sa len na to pozitívne. Všetko musí byť krásne, ružové a slniečkové. Neuznávame negatívne alebo nepríjemné emócie a skúsenosti. Ale bez tieňa nemôže byť svetlo.

Materstvo nie je iba krásne alebo iba náročné. Je oboje.

Výkyvy emócií, vyčerpanie, frustrácia, hnev, pocity zlyhania a neschopnosti, obavy, hanba, pocity beznádeje, neistota, výčitky svedomia, že nie som dosť dobrá, vnútorný zmätok, to všetko je súčasťou materstva.

A tak som sa rozhodla napísať knihu. O odvrátenej stránke materstva. Lebo si myslím, že to naša spoločnosť potrebuje. Tým, že o nej budem písať, tak na ňu posvietim, vynesiem ju na svetlo. Keď ju už nebudeme viac skrývať a hanbiť sa za ňu, uľaví sa nám. Pocitov viny, hanby a zlyhania sa zbavíme jedine tak, že si uvedomíme, že nie je iba chyba v nás, že nezlyhávame, ale že toto všetko je prirodzenou súčasťou materstva. A procesu premeny v mamu.

Som presvedčená o tom, že nepríjemné pocity a myšlienky sa objavujú u každej mamy. U niektorej viac, u niektorej menej. Rozhodla som sa preto uskutočniť hĺbkový prieskum do duše mám, ktorý bude súčasťou mojej knihy o odvrátenej strane materstva.

Keď odvrátená stránka materstva nebude viac tajnou a potláčanou, keď budeme vidieť, že je súčasťou života každej mamy, v menšej alebo väčšej miere, tak sa s ňou budeme vedieť lepšie vysporiadať. Nebudeme ju odmietať, ale prijmeme ju ako súčasť. Budeme môcť zdieľať skúsenosti a inšpirovať sa navzájom tým, čo nám pomáha, aby sme tieto nepríjemné chvíle dokázali ľahšie prežiť.

Aj ty sa môžeš zapojiť do prieskumu
a prispieť tak svojím príbehom do mozaiky života mamy.
Aby odvrátená stránka materstva nebola viac tabu,
niečím, za čo sa máme hanbiť.
Aby všetky mamy vedeli,
že je v poriadku, keď sa necítime v poriadku
🙂